Syntetyczne składniki odżywcze w postaci różnorodnych suplementów stają się coraz częstszym uzupełnieniem diety w dzisiejszych czasach. Czy powinniśmy jednak tak właściwie je spożywać? Okazuje się, że z badań prowadzonych w Stanach Zjednoczonych Ameryki wynika, iż ponad połowa populacji przyjmuje jakiś rodzaj syntetycznych witamin. Najczęściej są to po prostu napoje lub tabletki multiwitaminowe, które mają za zadanie uzupełnić braki pewnych składników w naszej diecie. Powstaje wówczas pytanie, czy syntetyczne składniki odżywcze w postaci witamin i minerałów mogą nam zapewnić takie same korzyści, jak ten naturalne występujące w pożywieniu. Jeżeli nie, to z jakiego powodu tak naprawdę mielibyśmy je brać?
Okazuje się, że sprawa ta nie do końca została rozwikłana i do tej pory nadal toczy się wiele dyskusji związanych z tym, czy syntetyczne składniki odżywcze mogą skutecznie uzupełniać braki w naszym codziennym menu. Wojna między tymi stanowiskami jest rozległa. Istnieją nawet takie źródła, które sugerują, że regularne spożywanie syntetycznych witamin i minerałów może być nawet w pewnym stopniu niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Na czym tak właściwie polega cała różnica?
Naturalne składniki odżywcze są pozyskiwane z pożywienia, w jak sama nazwa wskazuje sposób całkowicie naturalny. Z kolei syntetyczne składniki odżywcze są minerałami i witaminami pochodzenia nienaturalnego. Zostały one wyekstraktowane i wyizolowane w laboratorium. Dzisiejsza technologia wytwarza je sztucznie w procesach przemysłowych. Większość suplementów dostępnych obecnie na rynku jest wytwarzana sztucznie. Należą do nich między innymi witaminy, antyoksydanty, minerały i aminokwasy. Większość z nas spożywa je. Czasami nawet nieświadomie w niektórych codziennych produktach, które znajdziemy w sklepach.
Jednak najczęściej syntetyczne witaminy i minerały są zażywane w formie suplementu diety, który otrzymujemy w tabletkach lub stosowny preparacie do picia. Aby dowiedzieć się, czy twój suplement jest syntetyczny, czy naturalny, sprawdź etykietę. Producent ma obowiązek, aby przedstawić na ulotce lub odwrocie opakowania źródło pochodzenia dodanych witamin, lub minerałów. Mogą one mieć naturalne źródło, na przykład zwierzęce lub roślinne oraz źródło wytworzone w sposób syntetyczny. Przyjmuje się, że syntetyczne składniki odżywcze są niemal identyczne pod względem chemicznym z tymi, które znajdują się w żywności. Jednak proces produkcji syntetycznych składników odżywczych różni się od sposobu, w jaki tworzą je rośliny i zwierzęta.
Dlatego istnieje wiele sugestii dotyczących tego, że ludzki organizm może w różnoraki sposób reagować na suplementację pochodzącą z nienaturalnych źródeł, gdyż zostanie inaczej przetworzona przez nasze ciało.