Bez względu na to, w której części świata mieszkamy, jesteśmy zgodni co do tego, że koszty ogrzewania czasami stają się astronomiczne, gdy musimy zmierzyć się z ostrą zimą. Z tego powodu typowe rozwiązania grzewcze często mogą bardzo obciążyć domowy budżet. W dobie wszechobecnego na całym świecie kryzysu ludzie coraz częściej zwracają się w stronę ekologicznego ogrzewania. Wszystko ze względu na to, że ekologiczne ogrzewanie umożliwia nam skorzystanie z tańszych sposobów na to, aby ocieplić nasz dom.
Tradycyjne metody ogrzewania nie mają zbyt wiele wspólnego z ekologią, ponieważ wymagają od nas przepalenia paliw kopalnych, które powodują spore zanieczyszczenie w środowisku naturalnym. W ten sposób doprowadzamy do coraz bardziej intensywnego globalnego ocieplenia, które ma bezpośredni wpływ na zanieczyszczanie powietrza, występowanie ryzyka kwaśnych deszczy oraz wywoływania wielu innych szkód w naturze. Jednak w dzisiejszych czasach coraz częściej sięgamy po alternatywne źródła energii, które nie zanieczyszczają środowiska naturalnego. Okazuje się, że nie tylko są bezpieczniejsze dla natury, ale także tańsze w eksploatacji.
Wśród naturalnych opcji ogrzewania mieszkania znajdziemy ogrzewanie geotermalne, słoneczne, czy też piece na pellet.
Ogrzewanie geotermalne – poznaj ekologiczny sposób na ocieplenie mieszkania
Zgodnie z wieloma raportami firm energetycznych, ogrzewanie geotermalne jest jednym z najbardziej przyjaznych sposobów na ogrzanie domu tuż obok ogrzewania słonecznego. Mimo wszystko należy zwrócić uwagę na to, że ogrzewanie geotermalne najpierw wymaga wstępnej inwestycji. Dodatkowo nie w każdym miejscu zamieszkania możliwe jest wykorzystanie takiej metody ogrzewania. Dlatego też jest to metoda, którą mogą wykorzystać osoby posiadające już pewne oszczędności. Może to być świetny sposób na to, aby poszukać zwrotu z inwestycji w przyszłości ze względu na nieustannie drożejące ceny energii elektrycznej.
Na czym jednak tak właściwie polega ogrzewanie geotermalne? Taki rodzaj ogrzewania oznacza, że wykorzystujemy ciepło zmagazynowane w ziemi, aby następnie je odzyskać i wykorzystać do ogrzania naszego domu. Dlatego jest to niezwykle przyjazne dla środowiska, ponieważ nie spalamy żadnych zasobów w celu wytworzenia energii. Korzystamy z energii, która już znajduje się w otoczeniu naturalnym.
System ogrzewania geotermalnego to instalacja znajdująca się pod powierzchnią ziemi. System ten korzysta z faktu dotyczącego tego, że temperatura pod powierzchnią ziemi zawsze będzie nieco wyższa od tej na zewnątrz. Dzięki temu, że docelowa temperatura pod ziemią jest wyższa, nie musimy marnować tak dużo energii, aby ogrzać nasz dom. System geotermalny jest kosztowny i niewiele osób może sobie na niego pozwolić. Mimo wszystko eksperci zwracają uwagę na to, że zwróci nam się w niecałą dekadę. Warto również mieć na uwadze to, że z szalejącymi kosztami energii elektrycznej, może on zwrócić się nam o wiele szybciej, niż nam się wydaje.
Ogrzewanie słoneczne – najpopularniejsze i najbardziej sprzyjające środowisku rozwiązanie grzewcze
Prawdopodobnie już dla nikogo tajemnicą nie jest to, że ogrzewanie słoneczne stanowi prawdopodobnie najbardziej ekologiczne rozwiązanie w procesie tworzenia energii do ogrzania domu. Jeżeli chcesz postawić na energooszczędność, z całą pewnością możesz zaufać tej metodzie. Jeżeli twoje miejsce zamieszkania znajduje się w dobrze nasłonecznionym miejscu, w zasadzie nie ponosisz żadnych kosztów związanych z płaceniem za prąd po opłaceniu wstępnej inwestycji. Mimo wszystko należy pamiętać, że słowem klucz jest tutaj wstępna inwestycja, na którą nie każdy może sobie pozwolić.
Zanim zaczniemy generować zieloną energię ze słońca, najpierw będziemy musieli zainwestować w panele fotowoltaiczne tak jak w przypadku inwestowania w ogrzewanie geotermalne. Dopiero później możemy liczyć na zwrot naszych wydatków ze względu na to, że sami będziemy produkować sobie prąd do ogrzewania domu.
Piec kaflowy – tradycyjna metoda ogrzewania, która pomoże zmniejszyć rachunki
Ostatnia opcja na naszej liście to zainstalowanie pieca kaflowego. Taka inwestycja również może przyczynić się do stworzenia warunków, dzięki którym zapłacimy mniej za ogrzewanie, a przy tym nie będziemy wprowadzali dodatkowego zanieczyszczenia do środowiska. Piec kaflowy lub jak niektórzy mówią piec murowany, jest niewielkich rozmiarów alternatywą dla grzejników i pieca na pellet. Ten sposób jest znany ludzkości od stuleci. Już kilkaset lat temu w Europie wykorzystywano murowane kominki do ogrzewania pomieszczeń.
Pomimo tego, że piec kaflowy także spala drewno, produkuje on znacznie mniej zanieczyszczeń, niż konwencjonalne metody grzewcze. Wszystko ze względu na to, że materiały eksploatacyjne spalają się o wiele wolniej i tym samym produkują więcej ciepła przy zużyciu mniejszej ilości materiałów. Jednak również i tutaj musimy liczyć się z tym, że zamontowanie takiego pieca będzie wiązało się ze wstępnym kosztem. Należy również pamiętać o tym, że nie wszyscy mogą pozwolić sobie na produkcję takiego rodzaju zielonej energii. Jest to metoda, która sprawdzi się raczej w domkach jednorodzinnych.